Tanečná zložka

 

Okrem troch zakladateľov sa tanečná zložka od roku 2007 neustále menila. Najprv sme si tri tanečníčky len „požičiavali“. Po čase sa stali stálou súčasťou nášho súboru. Program „17. storočie 17:00“ rozšíril naše rady o ďalších tanečníkov. No a v roku 2021, keď sme založili detský a mládežnícky súbor, nastalo úplné zemetrasenie. Ale tak sme to chceli.

Všete

Ján Všetečka

riaditeľ

Kde začať ? Ako opísať tohto velikána ? Paradoxne najväčším problémom je náš jazyk. Slovenčina zatiaľ neobsahuje superlatív, ktorý by ho aspoň sčasti vystihoval. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že ani kumulatívna hodnota všetkých superlatívov … nechajme to tak, je to génius. Minimálne. V každej oblasti, ktorej sa začal venovať sa po čase stal velikánom. Napriek svojej genialite zostáva skromným človekom.  Keď sme mu to minule povedali, priateľsky nás opravil. „Priatelia ja nie som skromný, ja som najskromnejší.“

Stanči

Stanislav Marišler

umelecký vedúci

 

Tento muž dosiahol v živote už všetko. Sólista Lúčnice, umelecký šéf SĽUK-u, autor 26 choreografií a 2 detí, vlastník piatich vysokoškolských titulov s ďalšími troma na ceste. Je uznávaným odborníkom na stavanie choreografie v časovom strese. Na VŠMU založil samostatný odbor tzv. krízovej choreografie. Známe sú jeho odborné texty „Staviame choreografiu na poslednú chvíľu“, „O päť minút vystupko!“ alebo „Však sa tam len postav.“ Študenti ho milujú, organizátori pomenej. Teraz sa v živote sústreďuje už len na jednu vec. A tej odovzdáva väčšinu svojej energie. Chce predčiť muža nad ním. Muža, ktorého meno je na tejto stránke uvedené ako prvé. Roky ukrývaná rivalita sa postupne derie na povrch. Už len táto jedna méta a bude spokojný. Už len tento jeden cieľ a v jeho duši zavládne kľud. Buďme však úprimní. Pravdepodobnosť, že muža nad ním predčí je mizivá. Možno aj preto, že muž nad ním je autorom týchto riadkov.

Marošú

Maroš Červenák

organizačný vedúci

 

Jeho primárnou úlohou je dosiahnuť, aby sa dvaja vyššie uvedení umelci, génius Ján a choreograf Stanislav, stretli a skutočne aj niečo vytvorili.  Tlačí na ich výkony aj za cenu zníženia tlaku na výkon vlastný. Ale aj takýchto veľkých obetí je schopný. Medzi ženami je považovaný za obávaného zvodcu.  Jeho povestné žmurknutie ľavým okom (tzv. Marošov žmurk) už donútil k odpadnutiu nejednu ženu a jedného muža.  Ženám preto odporúčame stretávať sa s ním v blízkosti mäkkých dopadových plôch. Druhá vec, ktorú ženám odporúčame, je vyhnúť sa jeho pohľadu úplne, prípadne sa na neho pozerať prostredníctvom lesklej odrazovej plochy (princíp Medúza). Jeho schopnosti zvodcu sa určite ešte zvýšia, lebo v poslednom období začal trénovať aj oko pravé. Akokoľvek nezmyselne bude vyznievať nasledujúca veta, Maroš je považovaný za popredného odborníka.

Domčo

Dominik Mičev

úspešný futbalista

 

Najzáhadnejší člen súboru. Na našu otázku, aby nám povedal niečo zaujímavé o sebe odpovedal „Som ľavák a mám nohu 44.“ Na otázku, aby nám povedal nejaké nevšedné zážitky odpovedal, že „Nemôžem, lebo by som upútal všetku pozornosť iba na seba.“ A my teraz nevieme, čo si o tom všetkom máme myslieť. Jeho vyhýbavé odpovede naznačujú jediné. Tento chlapec niečo skrýva. Niečo skrýva a my na to prídeme. Chce to len čas. S určitosťou vieme, že Dominik miluje futbal. Práve vďaka nemu sa nezúčastnil premiéry programu „17.storočie 17:00“. Poranil si sľachu práve v momente keď dával vlastný gól. Mal však šťastie v dvojitom nešťastí. Práve toto zranenie ho zachránilo pred bitkou od vlastných spoluhráčov.

Lucka

Lucia Nogová

funkcionárka

 

Veľmi ambiciózna, vždy poškuľuje po vyšších pozíciách. Je to vidno aj na fotografii. Do súboru sa dostala po známosti a viac sa k tomu nebudeme vyjadrovať. Je to nechutné. Alebo viete čo ? Vyjadríme sa ! Čo si o sebe myslí ? To, že vie niekto tancovať step, írsky tanec, balet, folklór, hip-hop, hula-hup ešte neznamená, že môže u nás tancovať ! Ako sa máme cítiť my ostatní ? To máme mať akože pocit menejcennosti ? To chce „Lucka“ dosiahnuť ? Tak fajn, ok, máme ten pocit ! Spokojná ?

Martulík

Marta Valentová

sestra riaditeľa

 

Napriek výrazu na fotografii je normálnym dievčaťom. Je sestrou riaditeľa, preto si proti jej prijatiu nikto nedovolil otvorene vystúpiť. Čím viac ju však pozorujeme a porovnávame jej výkony s výkonmi geniálneho brata, tým viac nadobúdame presvedčenie, že je možno sestrou, ale zrejme nevlastnou. Je známa svojim pravidelným, každých 20 sekúnd sa vyskytujúcim, zívaním.  V bežnom živote nepodstatná vec. V prípade, že vás vezie autom, veľmi stresujúca záležitosť.

Ela

Elena Medlenová

rýchle nohy

 

Bývalá lúčničiarka s uhrančivým pohľadom. Ak by bolo toto dievča indiánkou, jediné meno, ktoré by jej kmeňový náčelník mohol dať je „Rýchle nohy“. V súbore má jednoznačne najrýchlejšie nohy. Jej ľavá noha dosahuje priemernú rýchlosť 230 km/h, noha pravá je dokonca nadzvuková. Veľmi dobre je to vidno na spomalených záberoch. Zatiaľčo nohy jej spolutanečníčok ešte len smerujú do cieľovej polohy, Elina noha už na dohodnutom mieste čaká a nudí sa. Málokto tuší, že v pracovnej dobe sa inžinierka Ela preháňa v bielom plášti po laboratóriu a skúmavým pohľadom skúma v skúmavke biodegradovateľné bioplasty.

Kika

Kristína Osrmanová

účtovná a tanečná jednotka

 

Vyštudovala odbor účtovníctva a je to na nej vidieť. Keď veľa utrácame obvykle nás upozorňuje, že „vaše finančné toky sú neprimerane vysoké a idú nesprávnym smerom“. Ak v tom pokračujeme, Kika nás varuje vetou, ktorej vôbec nerozumieme: „vaša finančná spontaneita postupne zlikviduje vašu likviditu a vstúpite do likvidácie.“ Keď sme sa jej spýtali kde a čo tancovala, odpovedala že „8 rokov v štátnej rozpočtovej organizácii ZUŠ Eugena Suchoňa moderný tanec a 9 rokov v štátnej príspevkovej organizácii Lúčnica folklór“. Rada číta knihy, fantasy a účtovné. Taktiež rada tancuje „podvojne“ čo v preklade znamená, že obľubuje párové tance. U nás v súbore tancuje už niekoľko účtovných období a jej príchod je pre nás ziskom. Určite nie stratou. Vďaka nej môžeme náš výsledok hospodárenia označiť za kladný.

Charlie

Charlie

tanečný generál

 

Ak by sa v tanci, tak ako v armáde dávali hodnosti, Charlie by bol určite generálom. Vyššia hodnosť už neexistuje. Jeho 38-ročná prax trénera a fakt, že je členom Siene slávy Slovenského zväzu tanečného športu hovoria za všetko. Je ťažké robiť si žarty z žijúcej legendy. Nebudeme spomínať úspechy jeho zverencov, takú veľkú stránku by prehliadač nezobrazil, preto spomeňme len jeho osobné. Zopár, nie všetky. Viacnásobný majster Slovenska v Boogie Woogie, viacnásobný majster Slovenska v Rock and Roll-e, master Rakúska, majster Maďarska, tretí pár Svetového rebríčka … nie, stačilo, tuto to zastavíme. Začíname mať pocity menejcennosti. Charlieho sme spoznali pred pár rokmi a odvtedy je naším mentorom, našim guru, podporovateľom a spovedníkom. Hoci mu dávame epizódne role, nikdy sa nesťažuje, lebo on si už nemusí nič dokazovať. Vie to on a vieme to aj my.