17. storočie 17:00

 

 

 

17. storočie začína 1. januára 1601 a končí 31. decembra 1700.
To je jeho najväčší problém. To si nikto nepamätá. Teda pamätá, ale len asi prvú minútu.
Ako každé storočie, aj to sedemnáste bolo plné vojen, povstaní, epidémií, nových vynálezov, objavov
a umeleckých diel. Najsilnejším argumentom je delová guľa. Najväčším technickým vynálezom šampanské.
Hneď pred kvasenou kapustou. Najobľúbenejším politickým zriadením je absolutizmus.
Najmä medzi panovníkmi. A takto by sme mohli pokračovať, ale nebudeme.
Na úvod to úplne stačí.

 

 

 

 

 

ČíslaÚčinkujúci

„V sedemnástom o sedemnástej …“

Osem príbehov odohrávajúcich sa v 17. storočí. Osem príbehov, ktoré majú jednu vec spoločnú. O akú vec sa jedná, necháme na dôvtip cteného diváka. Diváci, u ktorých k dovtípeniu nedošlo a sú zvedaví čo spoločné spomínané príbehy majú, nech telefonicky kontaktujú nášho umeleckého vedúceho. Najlepšie okolo 17-ej.
y

Na zámku

Bohatá grófka Tizenkilenc sa rozhodla pri príležitosti Medzinárodného dňa bohatých usporiadať bál. Okrem miestnej šľachty sú na jej zámok pozvaní aj traja vzácni zahraniční hostia. Všetko je pripravené, až na jednu malú drobnosť, ktorá bude mať veľké dôsledky.

y

Vinšovníci

Traja vinšovníci sú frustrovaní z neustáleho odmietania a fyzických atakov dedinčanov. Keď na nich poštvú ešte aj psa Dunča, ich pohár trpezlivosti pretečie. V zápale najväčšieho hnevu zistia, že majú nadprirodzené schopnosti. Rozhodnú sa do dediny vrátiť a obyvateľom úprimne zavinšovať.

y

Kati

Dvaja kati, zúfalí zo žalostného stavu ich vybavenia, sa rozhodnú štrajkovať v ten najnevhodnejší čas, tesne pred popravou. Jediný kto ich v tom podporuje je odsúdenec, ktorý im  odporúča dlhodobý štrajk. Jeho drzosť nepozná hraníc, lebo sa dokonca ponúkne ako predseda štrajkového výboru.

y

Ženisti

V 17. storočí dochádza k prudkej špecializácii vojakov. Okrem pechoty, konskej jazdy a delostrelectva vzniká špeciálna jednotka vojakov – ženisti. Sú to vojaci, ktorí nebojujú. Ich úlohou je budovať zátarasy, stavať cesty, opevnenia. Navyše vykonávajú mínovacie a odmínovacie práce.

y

Halekačky

Halekanie bolo v 17. storočí medzi pospolitým ľudom obľúbeným spôsobom komunikácie na veľké vzdialenosti. Vyžadovalo iba dve veci. Vysoké bralo a silné hlasivky. Nie vždy bol však prenos informácií efektivny a nie všetky informácie bolo vhodné vyššie uvedeným spôsobom prenášať. Intímne záležitosti sa stále najlepšie komunikovali osobne.

y

Delostrelci

180. delostrelecký oddiel, prezývaný tiež „Nesmrteľný“, tvoria štyria delostrelci a jedno delo. Je najúspešnejším oddielom všetkých čias. Hoci sa zúčastnil množstva bitiev (bitka pri Moháči, bitka na Bielej hore a mnoho ďalších) nemá žiadne straty na životoch. Ako je to možné? V čom spočíva jeho bojová stratégia?

y

Práčky

Pranie na potoku bol v 17. storočí jediný spôsob ako zabezpečiť akú takú vôňu a čistotu dedinským krojom. Kto nepral, smrdel. Kto pral, smrdel menej. Príbeh sleduje 6-členný kolektív práčiek, ktorý nám predvedie pranie v niekoľkých rýchlostných stupňoch. Od úvodného pomalého namáčania až po záverečné frenetické pláchanie.

y

Zbojníci

Skupina štyroch nie príliš šikovných mužov sa rozhodla živiť zbojom. Lesy sú však zbojníkmi preplnené. Dokonca až tak, že si z organizačných dôvodov museli les rozdeliť na tzv. „zbojné parcely“. Dokáže sa naša družina uživiť aj v takomto vysoko konkurenčnom prostredí? Najmä ak má vedľa nich zbojnú parcelu slávny zbojník Strašina?

y

Účinkujú

Všete

Ján Všetečka

Stanči

Stanislav Marišler

Marošú

Maroš Červenák

Zdenči

Zdeno Jašek

Domčo

Dominik Mičev

Charlie

Charlie

Lucka

Lucia Nogová

Babája

Barbara Barteková

Martulik

Marta Valentová

Zuzina

Zuzana Hajková

Ela

Elena Medlenová

Kika

Kristína Osrmanová

Aďka

Adriana Jarolínová

Danka

Dana Sihelská

Ivik

Ivana Bohdalová

Pavli

Pavlína Pavlusíková

Námet a scenár: Ján Všetečka
Hudba a texty piesní: Ján Všetečka
Choreografia: Stanislav Marišler, Lucia Nogová, Ján Všetečka
Scéna: Nikita Nikto
Kostýmy: Liliana Singhofferová
Grafický dizajn: Ján Všetečka
Projekcia: Ján Všetečka
Produkcia: Maroš Červenák
Asistenti réžie: Stanislav Marišler, Maroš Červenák, Zdeno Jašek
Réžia: Ján Všetečka

Projekt z verejných zdrojov podporil